Publikováno: v sekci: Novinky.

Bank of Canada (BoC) na včerejším zasedání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů po třech předchozích zvýšení. Po včerejším růstu IR je overnight sazba na úrovni 1,50 procent, bankovní sazba činí 1,75 procenta a vkladová sazba je na úrovni 1,25 procent.

Včerejší statement BoC

• Banka očekává růst globální ekonomiky o 3,35% v roce 2018 a 3% v roce 2019 v souladu s dubnovou zprávou o měnové politice (MPR). Americká ekonomika se ukazuje silnější, než se očekávalo, posílila očekávání trhu o vyšších úrokových sazbách a americký dolar v souladu s předchozím také posiluje vůči koši hlavních měn. To přispívá k finančnímu tlaku v některých rozvíjejících se tržních ekonomikách (EM). Cena ropy dále roste. Kanadský dolar je však slabší, což odráží robustnost amerického dolaru a obavy z obchodní války, respektive restrikcí na jednotlivých trzích (USA vs. Čína, USA vs. EU, NAFTA). Možnost rozšíření ochranářských opatření v obchodní politice je největší, současně nejaktuálnější hrozbou pro globální vyhlídky. (Mírně dovish díky obchodním restrikcím)

• Kanadská ekonomika nadále funguje v blízkosti potenciálního produktu a složení růstu se mění. Dočasné faktory způsobují volatilitu ve čtvrtletních odhadech růstu: Predikce BoC v druhém čtvrtletí předpokládá nárůst na 2,8 procenta a ve třetím 1,5 procenta. Výdaje domácností jsou tlumeny vyššími úrokovými sazbami a přísnějšími směrnicemi pro hypoteční úvěry. Nedávné údaje naznačují, že trhy s bydlením se začínají stabilizovat po slabém začátku roku 2018. Export posiluje na základě silné globální poptávky a vyššími cenami komodit. Investice rostou v reakci na rostoucí poptávkový růst a tlaky na kapacity, ačkoli obchodní napětí má impakt na investice v některých odvětvích. Celkově BoC stále očekává průměrný mediánový růst 2 procenta v letech 2018-2020. (Mírná hawkish – z velké části kvůli pozitivním komentářům vývoje ekonomiky)

• CPI a BoC indikátory Core Inflation (jádrová inflace) zůstávají v okolí 2%, což je v souladu s vývojem ekonomiky, která funguje v blízkosti plného využití kapacity. Očekává se, že inflace CPI se dále zvýší na zhruba 2,5 procenta, než se vrátí na 2 procenta v druhé polovině roku 2019. BoC odhaduje, že základní mzdový růst bude zhruba 2,3 procenta, což je pomalejší progres, než je očekávání trhu práce. (Neutrální)

• Jako v dubnu prognóza zahrnuje odhad dopadu nejistoty na trzích na kanadské investice a vývoz. Tento efekt je nyní považován za silnější, vzhledem k rostoucímu obchodnímu napětí. (Dovish)

• Projekce v červenci zahrnuje také odhadovaný dopad tarifů na ocel a hliník, které nedávno uvalily Spojené státy, a také protiopatření přijatá Kanadou. Přestože budou pro některé průmyslové odvětví a jejich pracovníky náročné, očekává se, že dopad těchto opatření na kanadský růst a inflaci bude jen mírný. (Hawkish, protože odhaduje, že dopad je mírný)

• Rada guvernérů očekává vyšší úrokové sazby, aby udržely inflaci v blízkosti cíle, a inflace bude nadále pokračovat v progresu a BoC předpokládá řízení inflace standardními nástroji (monetární politika), na základě aktuálních údajů. BoC zejména monitoruje přizpůsobení ekonomiky vyšším úrokovým mírám a vývoji kapacitních a mzdových tlaků, jakož i reakci podniků a spotřebitelů na obchodní opatření. (Hawkish, vyšší sazby jsou oprávněné)

Očekávám zvýšení IR v 2018 o 25bpc (minimální předpoklad).