Publikováno: v sekci: Novinky.

Americké čisté zahraniční investice (pozor, reversní vůči chápání v ČR) v květnu zpomalily, i když zahraniční soukromé instituce jsou stále ochotny kupovat americké státní i korporátní dluhopisy. Zahraniční oficiální instituce zůstaly čistými prodejci.

Čisté nákupy mírně vzrostly (o 45,6 mld. USD), nicméně byly horší než v dubnu (94,0 mld. USD). Zahraniční soukromí kupci představovali veškerý dlouhodobý zisk, jelikož zahraniční vládní instituce byly v květnu nadále čistými prodejci. Zahraniční soukromí investoři se nadále zbavují akcií a v květnu prodali aktiva v objemu 27,8 miliardy (čisté prodeje), což je největší odliv od roku 2007.

Zahraniční soukromí investoři mají i nadále silný zájem o dlouhodobé dluhové instrumenty v USA, přičemž čisté zahraniční soukromé nákupy se v květnu zvýšily o 50,5 mld. USD, po solidním dubnovém růstu o 43,5 mld. USD.

„Příliv kapitálu zůstává relativně zdravý, ale vzhledem k tomu, že obchodní rétorika se v poslední době zostřila, je nutné sledovat impakt na červnovou poptávku po amerických cenných papírech,“ uvedla Wells Fargo Securities.

Graf: US NFI