Publikováno: v sekci: Novinky.

Jerome Powell, úřadující guvernér FED, včera ve svém prohlášení podpořil akciové trhy a poněkud „zmrazil“ expanzi amerického dolaru, když prohlásil, že referenční úrokové sazby FED jsou „just below“ neutrálních úrovní, na které FED cílí. V proslovu také zaznělo, že FED musí zvažovat „hrozbu inflace a nestability na jedné straně a na straně druhé utahování monetární expanze“.
Podle vyjádření mnoha analytiků, navzdory signálům, které z řad členů FOMC zaznívaly v předchozích dnech, kdy například vice guvernér Clarida prohlásil, že je na čase zvolnit zvyšování IR, bylo Powellova zpráva překvapivá. J. Powell, kterého instaloval D. Trump, vystupoval jako nezávislý tvůrce monetární politiky USA a i přes ataky D. Trumpa a jeho negativní vyjádření vůči politice FED, zastával jasnou cestu zvyšování IR. Možným bodem zlomu byl středeční rozhovor D. Trumpa pro Washington Post, kde se nechal slyšet, že není příliš spokojený s guvernérem Powellem.
Na straně druhé je nezpochybnitelným faktem, že americké akciové trhy, i přes zjevný pokus o merkantilistickou politiku USA, stojí před výraznou hrozbou propadu a silný dolar, resp. Rostoucí výnosy US dluhopisů umocňují rizika sell-off. Donald Trump v rozhovoru toto téma také zmínil a je tedy nasnadě otázky, jestli dovish statement J. Powella nebyl tak trochu „šitý na míru“ hlavním akciovým indexům, které čelí výrazným propadům energetických titulů, technologii a detailovým obchodníkům. Před summitem G20, který proběhne tento víkend, by to pak mohla být pro americké akcie poslední vzpruha před prudkým pádem, který bude bezesporu následovat, pokud resumé US-Čínských rozhovorů nepřinese parciální pozitivní výsledek.
Přes všechna opatření, která americká administrativa k ochraně vnitřního trhu podnikla, se nedaří exportu expandovat a nadále se propadá, zatímco import roste. Tato implikace by za normálních okolností měla národní měnu výrazně oslabit, nicméně situace amerického dolaru je poněkud specifická, protože jeho geografické rozložení není zcela pod kontrolou FED; část velkých světových bank má USD ve svých rezervách, některé CB tisknou národní měnu v poměru vůči dolarovým rezervám a v některých rozvojových zemích je USD oficiálním platebním instrumentem, který je na trhu dominantní a zastupuje i národní měnu.
Vliv CB na množství peněz v ekonomice je tedy redukovaný a citlivost měny na standardní faktory je oslabena, oproti jiným, jako jsou právě IR, které za normálních okolností redukují množství peněz a stahují je na depozita.
J. Powell dnes odpoledne znovu vystoupí, jeho projev je naplánován po výsledcích PCE, příjmech a utratách obyvatelstva, datech z trhu práce. Nebylo by to poprvé, kdy J. Powell během krátké doby zcela změnil svůj pohled na monetární politiku a pokud by data byla výrazně proinflační, můžeme se dočkat změny i dnes, což by patrně vedlo k sell-off na kapitálovém trhu. Překvapení může také nastat v pondělí, kdy budou známé výstupy ze summitu G20.
Pokud se spekulace o Powellově záměrné podpoře akciového trhu zakládají na pravdě, pokud nějaký díl skládanky nezapadne – inflační data, US-Čínská diskuse, ETA, lze čekat výraznou turbulenci, to nejen na americkém akciovém trhu.