Publikováno:

Loni v listopadu, kdy Spojené státy uvalily sankce na Írán a dovoz ropy z Íránu, poskytly šestiměsíční výjimky (SRE), které jsou lépe známy jako prominutí sankcí několika zemím, včetně Číny a Indie, což představovalo více než 50 procent dovozů ropy z Íránu výměnou za slib výrazného snížení objemu dovážené komodity z Íránu. Rozbalit »

Publikováno:

Bloomberg uvádí, že více než více než tři čtvrtiny oslovených ekonomů očekává, že USA do konce roku 2021 vstoupí do recese. To potvrzuje rostoucí pravděpodobnost recese; podle modelu NY Fed (graf 1). Rozbalit »

Publikováno:

Vnitřní dluh USA na sociálních účtech na úrovni municipalit a půjček na studium.
Podle nedávné analýzy 75 nejlidnatějších měst ve Spojených státech, 63 z nich nemůže platit své závazky a celková výše nezaplaceného dluhu mezi nimi je téměř 330 miliard dolarů. Většina dluhu je způsobena důchodovými dávkami, jako jsou náklady na důchod a zdravotní péči (zde situace silně připomíná blízkou budoucnost České republiky, pokud nedojde k restrukturalizaci sociálního systému a výrazné změně participace). To znamená, že ti, kteří jsou závislí na těchto transférech, jsou blízcí situace, kdy se svých dávek nedočkají. Rozbalit »

Publikováno:

Rekordní korporátní default zasáhl Čínu jak se čínská ekonomika ochlazuje.
Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika od loňského roku výrazně zpomaluje, Čína byla zasažena rekordními firemními defaulty (této situaci se vláda snažila předejít brutálními fiskálními stimuly, spolu s centrální bankou, která se zaručila za podstatnou část úvěrů pro čínské firmy). Rozbalit »

Publikováno:

Očekává se, že asijské EM v příštích týdnech podpoří uvolnění obchodního napětí mezi USA a Čínou, včetně juanu na pozadí měkčího tónu Fedu a čínské fiskální prorůstové polity, až do zotavení amerických akciových trhů, kzeré povedou k nezpochybnitelnému růstu a tím podpoří i politiku FED implikací zvýšení sazeb v 2019 (tento názor zastáva například Lloyd’s, nebo Scotiabank). Rozbalit »

Publikováno:

Společnost SoftBank Corp ocenila svou počáteční veřejnou nabídku (IPO) na 1 500 yenů za akcii a prodala 160 milionů akcií, aby uspokojila solidní pre-market poptávku, podle prospektu podaného regulační autoritě, což představuje největší japonskou IPO ve výši 2,65 bilionu yenů (23,5 miliardy dolarů). Rozbalit »

Publikováno:

Globální akciové trhy v úterý v noci zaznamenaly masivní sell-off, protože geopolitická nejistota po celém světě začala opětovně růst a inkasovala své poplatky; investoři přesunuli svá aktiva do bezpečných útočišť, jako japonský yen, zlato, a americké státní dluhopisy (jejich cena je reverzní k jejich výnosům). Rozbalit »

Publikováno:

Jerome Powell, úřadující guvernér FED, včera ve svém prohlášení podpořil akciové trhy a poněkud „zmrazil“ expanzi amerického dolaru, když prohlásil, že referenční úrokové sazby FED jsou „just below“ neutrálních úrovní, na které FED cílí. V proslovu také zaznělo, že FED musí zvažovat „hrozbu inflace a nestability na jedné straně a na straně druhé utahování monetární expanze“. Rozbalit »

Publikováno:

FED fund Futures, eurodolarové futures a UST 5y5y forward breakeven naznačují snižující perspektivu zvyšováni sazeb v roce 2019. Rozbalit »

Publikováno:

S&P500 oslabuje po malém skoku o 40 bodů z low 2719. Index zlomil včerejší minimum a vyklesal až na hodnotu 2711. S & P500 vytvořila dočasné dno na 2603 a vykazuje zisk okolo 8% za rok 2818. V současné době obchoduje kolem 2717. Rozbalit »

Publikováno:

NZD/CHF se potýká s hranicí 0,670 a break out může resultovat v další zisk.
Momentové studie jsou vzestupné. Stochs a RSI naznačují další posílení. Rozbalit »

Publikováno:

Libra se potýká s domácími politickými potížemi, oslabující se jestřábí rétorikou z Bank of England (BoE), silným dolarem, nejistotou kolem přechodové dohody Brexit mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Kromě toho ekonomika stále trpí politickou nejistotou menšinové vlády, která vede jednání o Brexit, jedno z nejkomplexnějších v historii. Mezi těmito nejistotami dnes BoE oznámí rozhodnutí o úrokové sazbě v 13:00 SEČ. Rozbalit »

Publikováno:

Osobní příjem v USA se v září zvýšil pod očekávání trhu. Na sekvenční bázi se osobní příjmy zvýšily o 0,2 procenta oproti konsensuální předpovědi zvýšení o 0,4 procenta. Osobní výdaje vzrostly o 0,4 procenta v souladu s očekáváním trhu. Rozbalit »

Publikováno:

BEA zveřejnila v pátek odhad růstu HDP ve třetím čtvrtletí v USA. Ekonomika vzrostla o 3,5 procenta, když ve druhém čtvrtletí HDP vzrostlo o 4,2%. Domácí prodej konečným odběratelům vzrostl o 3,1 procenta, což bylo nižší než v předchozím čtvrtletí, ale přesto je to relativně solidní výsledek. Hnací silou bylyzpů výdajie na osobní spotřebu a vládním výdaje, což je odrazem probíhajících fiskálních stimulů. Rozbalit »

Publikováno:

Očekává se, že se brazilský reál (BRL) bude na konci roku obchodovat na slabší úrovni vůči USD; „zdá se, že finanční trhy jsou velmi optimistické ohledně ochoty nové vlády provádět reformy“ (např. Commerzbank, FT a další zdroje). Rozbalit »

Publikováno:

Novozélandský neupravený měsíční obchodní schodek v září zvýšil propad o 90 milionů dolarů na 1 560 milionů dolarů. Rozbalit »

Publikováno:

Cena ropy klesla o 4% poté, co saudský ministr energetiky uvedl, že OPEC je v režimu „produkuj co nejvíce“ a výnosy společnosti Caterpillar a 3M (3Q) byly pro investory zklamáním, přičemž cenové tlaky byly de facto nivelovány americkými tarify, a brent klesl pod 76 bbl za zvyšujících se zásob v USA a s impaktem slibů Saúdské Arábie o dodatečných dodávkách na trh, pokud se projeví výpadek Íránské ropy. Rozbalit »

Publikováno:

Říjnové setkání ECB pravděpodobně nepřinese nové signály změny politiky centrální banky, alespoň podle konsensu analytiků. Rozbalit »

Publikováno:

Náhlého růstu čínského výrobce smartphonů Xiaomi v Indii by se měli obávat firmy mimo odvětví chytrých telefonů. Společnost pomalu rozšiřuje své působení v Indii – od smartphonů až po televizi a nyní se rozhodla vstoupit do finančního sektoru v oblasti půjček. Rozbalit »

Publikováno:

Švýcarské ekonomice se daří velmi dobře, a rostla v první polovině roku tempem +1,0% respektive +0,7% (GDP q/q) v prvním a druhém čtvrtletí, díky silnému zahraniční poptávce. Švýcarská ekonomika zaznamenala za pět kvartálů růst o více než 0,7% (QoQ), což se nedělo od začátku roku 2015, kdy došlo k zrušení řízeného směnného kurzu vůči euru. Rozbalit »

Publikováno:

Čínská Centrální Banka snížila minimální rezervy a boostovala tak hrozbu kreditní krize v budoucnosti. Rozbalit »

Publikováno:

Výhled na cenový vývoj ropy zůstává aktuálně bearish, přičemž ceny ropy WTI a Brent se podle nejnovější zprávy OCBC Bank odhadují na 70 USD/bbl a 80 USD/bbl. Rozbalit »

Publikováno:

Primárním záměrem a potřebou, které stály za vznikem kryptografických měn a jsou červenou nití vínoví se vývojem v letech 2008-2009 bylo vytvoření věrného a anonymního způsobu efektivního trackování a denominace finančních prostředků, na úrovni kategorizace aktiv jako „digitální zlato“. Rozbalit »

Publikováno:

Podle očekávání FOMC na včerejší schůzce zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Aktuální sazba federálních fondů je 200-225 bazických bodů. Rozbalit »

Publikováno:

Většina křížových parit NZD/XXX se výrazně zvýšila na základě novozélandských pozitivních dat..
 
Hospodářství Nového Zélandu ve druhém čtvrtletí 2018 zvýšilo ve druhém čtvrtletí výkon o 1,0 procent, když v předchozím čtvrtletí dosáhlo 0,5 procenta; očekávání trhu bylo 0,7 procenta. Jednalo se o největší čtvrtletní nárůst za dva roky, protože 15 z 16 odvětví rostlo. ANZ byl mírně pod tržním mediánem, na úrovni 0,7% q / q. Jako vždy jsou údaje o HDP daty, které se vztahují k aktivitě v dubnu, květnu a červnu, zatímco reálně se blížíme ke konci třetího čtvrtletí. Rozbalit »

Publikováno:

V pondělí americký prezident Donald Trump oznámil 10procentní tarify na čínském zboží ve výši 200 miliard dolarů, které vstoupí v platnost dne 24.září tohoto roku a budou navýšeny na 25%, pokud nebude vyjednána obchodní dohoda do příštího roku. Prezident Trump také hrozí, že bude pokračovat třetí fázi v „celní válce“, která bude ukládat cla na další čínské zboží ve výši 267 miliard dolarů, pokud se Čína namísto vyjednávání vzpříčí proti rozhodnutí USA. Rozbalit »

Publikováno:

Turecká centrální banka dnes překvapila trh zvýšením 1-týdenní repo sazby o 625 bazických bodů. Střední očekávání mezi analytiky byla zvýšením o 325 bazických bodů na pozadí oznámení CBRT z 3. září, ve kterém uvedla, že „budou nutné kroky k zajištění cenové stability“. Po oznámení byly očekávání široké, v pásmu nulového navýšení, tedy ponechání v původní úrovni, až po nárůst o 725 bps. Rozbalit »

Publikováno:

Irán využil faux pas Trumpovy administrativy, když Bílý dům napadl mezinárodní soud pro válečné zločiny v Haagu, a vrací znovu do hry otázku kotace ropy. Rozbalit »

Publikováno:

EUR / USD podpora na úrovni 1,1516 a v americké část obchodování uzavřel na úrovni 1,1559. Pár dosáhl maxima na 1.1592 a minima na úrovni 1.1548. Euro v pátek kleslo proti dolaru poté, co data ukázala, že růst počtu pracovních míst v srpnu v USA vzrostl, avšak obavy investorů ohledně možného eskalace obchodního konfliktu mezi USA a Čínou měly na zisk výraznější impakt, než data z trhu práce. Rozbalit »

Publikováno:

Kanadská centrální banka (BoC) bude zítra na setkání měnového výboru rozhodovat o úrokových sazbách. Podle tržního konsensu (např. TD Economics, Des Jardins, apod.) Bank of Canada pravděpodobně budou držet klíčové sazby na současné hodnotě. Je nasnadě, že centrální banka zvýrazní cestu postupné normalizace se silnou podporou ekonomiky, předpokládá se, že BoC bude podporována ve svém statementu ekonomickými údaji zveřejněnými za posledních šest týdnů. Rozbalit »

Publikováno:

Mnoho zemí, včetně nejbližšího spojence Spojených států v Asii – Japonska, není připraveno na uvalení Amerikou požadované sankce vůči Íránu, zejména, když ho podporují jiní partneři jako Spojené království, Německo, Rusko, Čína a Francie, participující na dohledu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která potvrzuje, že Írán dodržuje dohodu. Mnoho z nich považuje sankce Spojených států za porušování mezinárodních práv, a obchod s Íránem za ekonomicky výhodné pro své vlastní ekonomiky. Zákaz, resp. Vynucování tohoto zákazu pod hrozbou buď/nebo ze strany USA se těmto zemím pak jeví jako porušení Charty OSN. Rozbalit »

Publikováno:

Turecký schodek zahraničního obchodu se v červenci snížil. Podle údajů tureckého statistického institutu a údajů ministerstva obchodu poklesl schodek zahraničního obchodu Turecka o 32,6 procenta na 5,98 miliardy USD. Poměr vývozu k dovozu činil v červenci 2018 70,2 procenta, zatímco v červenci 2017 činil 58,7 procenta. Meziročně vývoz vzrostl o 11,6 procenta, zatímco dovoz klesl o 6,7 procent. Rozbalit »

Publikováno:

US PCE
• Osobní spotřeba a údaje o příjmech poskytují informace o spotřebitelském sentimentu. Spotřebitelé mají tendenci utrácet více, pokud budou vnímat nadcházející čas jako příznivý a z hlediska jejich hmotného zabezpečení relativně bezpečný. Rozbalit »

Publikováno:

Čínská obchodní delegace navštíví v srpnu Washington, aby se setkala s americkými partnery a pokusila se o vyřešení současného obchodního konfliktu prostřednictvím vyjednávání a zabránění dalšímu zvyšování tarifů na produkty druhé strany. Rozbalit »

Publikováno:

Obě suroviny – Brent i WTI směřují k vyšším úrovním, protože trh se zaměřuje na geopolitické napětí a opouští, prozatím, obchodní tenzi a jí způsobené možné poklesy poptávek aktérů. WTI se v současné době obchoduje za 66,2 dolaru za barel a Brent za 5,6 USD za barel nad cenou WTI. Rozbalit »

Publikováno:

Vývoj obchodu v Austrálii (business conditions) se v červenci zhoršil, ale z průzkumu nadále vyplývá, že růst zaměstnanosti by měl v blízké budoucnosti zůstat pevný. Podnikatelský sektor je v posledních letech hlavním hnacím motorem růstu, a to díky nárůstu investic do nerostných surovin a „zhoršení podmínek pro podnikání, které dosud nebyly znepokojující, si zaslouží bližší pohled“ uvádí např. ANZ Research. Rozbalit »

Publikováno:

AUDUSD je jedním z nejzranitelnějších a nejhorších párů v široce založené rally americké dolaru od červnového meetingu FOMC a ECB. Aktuálně všechny červencové měnově-politické schůzky, od RBA, FED FOMC po ECB za námi. AUDUSD je stále nižší než týdenní odhad reálné hodnoty parity. Rozbalit »

Publikováno:

Rozsáhlý diplomatický konflikt, který se v minulém týdnu rozhořel mezi Kanadou a Saúdskou Arábií, nezaznamenává žádné náznaky oslabení, ale ještě více se vystupňoval. Rozkol začal tím, že Kanada kritizovala saúdskou vládu za zadržování občanských aktivistů a obecně za porušování lidských práv. Rozbalit »

Publikováno:

Reserve Bank of Australia (RBA) se rozhodla udržet úrokovou sazbu beze změny na úrovni 1,5 procenta. Rozbalit »

Publikováno:

CBRT na nedávném setkání měnového výboru překvapila analytiky, když se rozhodla udržet sazbu na 17,75%. Konsenzus analytiků, stejně jako tržní ocenění, byl nárůst 100bps. Rozbalit »

Publikováno:

Bank of Japan (BOJ) oznámí své rozhodnutí o měnové politice zítra někdy v raných asijských hodinách, pravděpodobně kolem 2:00 GMT, s  následnou tiskovou konferencí guvernéra Kurody kolem 6:30 GMT. Rozbalit »

Publikováno:

V květnu spread mezi Brent/WTI dosáhl hodnoty 10,9 USD za barel a po setkání OPEC, kde se účastníci dohodli na zvýšení produkce, se rozdíl cen Brent-WTI v červnu výrazně snížil na 3,2 USD za barel. Rozdíl je v současné době obchodován na úrovni 5 USD za barel. Rozbalit »

Publikováno:

Monetární výbor Evropské centrální banky (ECB) se ve čtvrtek scházejí ve Frankfurtu. Jejich plán uzavřít čisté nákupy dluhopisů do konce roku, ale držet úrokové sazby beze změn „alespoň do léta roku 2019“ byl již načrtnutý minulý měsíc.

EUR se začíná stabilizovat v návaznosti na následky ekonomických a politických šoků, které vyvolaly náhlé znehodnocení na konci dubna. Důležité je, že regionální ekonomika se stabilizovala a politické riziko ustoupilo, i když nebylo zcela Rozbalit »

Publikováno:

Výbor pro měnovou politiku Turecké Centrální Banky (TCB) se rozhodl udržet úrokovou sazbu jednoho týdenního repo aukčního kontraktu na úrovni 17,75 procent. Data, která byla nedávno zveřejněna, ukázala, že v ekonomické aktivitě je výraznější rebalanční trend. Vnější poptávka nadále udržuje svou sílu, zatímco známky zpomalení domácí poptávky se stávají viditelnějšími. Rozbalit »