Publikováno: v sekci: Novinky.

Irán využil faux pas Trumpovy administrativy, když Bílý dům napadl mezinárodní soud pro válečné zločiny v Haagu, a vrací znovu do hry otázku kotace ropy.
 
Írán, který čelí sankcím ze strany USA, v oblasti vývozu ropy, usiluje o konsolidaci zemí do antidolarové aliance pod vedením Ruska. Nejnovějším krokem ze strany Íránu je využití „ponižujícího a nedemokratického útoku“ Spojených států na Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Poradce pro národní bezpečnost v Bílém domě John Bolton v pondělí odmítl legitimitu a odsoudil kroky holandského soudu, který byl vytvořen v roce 2002 k stíhání válečných zločinů, protože se očekává, že bude vystupovat proti Spojeným státům v kauzách války v Afghánistánu a proti Izraeli v případu podání Palestinskou samosprávou.
 
Irán také nepřímo získal spojence v EU, když dnes J. C. Juncker vyslovil dlouho diskutovanou, když neoficiálně, otázku stran vypořádání energetických komodit v USD (IT IS STRANGE THAT EU PAYS ENERGY BILLS IN DOLLARS WHEN ONLY 2 PCT COME FROM US). OPEC, zejména pak Saudská Arábie, se již dlouho netají tím, že by upřednostňovali kotaci ropy v EUR, namísto USD.
 
Takovýto posun na trhu by se dal přirovnat k historickému obratu, resp. K demonetizaci zlata při opuštění Zlatého standardu v 70. letech XX. století.