Publikováno: v sekci: Novinky.

Turecká centrální banka oznámila nový rámec měnové politiky. Efektivní postoj měnové politiky se v dnešní době nadále nemění, ale je to solidní náznak, že CBRT bude mít větší flexibilitu.

Turecká centrální banka oznámila zjednodušení svého rámce měnové politiky. Vysoce asymetrický koridor je nahrazen konvenčním rámcem měnové politiky s repo sazbou a symetrickým overnight koridorem. Centrální banka dnes zcela nespecifikovala svůj postoj v oblasti měnové politiky. Průměrné náklady CBRT na financování centrální banky v %, které určují sazby na trhu přes noc, zůstávají na úrovni 16,5 procent.

Přesto turečtí vůdci učinili další významný krok směrem ke stabilizaci finančních trhů. Umožněním CBRT zjednodušit rámec měnové politiky vysílá prezident Erdogan na trhy silný signál, že centrální banka dostala větší flexibilitu, aby podpořila tureckou liru (TRY) a aby dostala inflaci pod kontrolou.

Pokud jde o budoucnost, bude příští schůzka měnového výboru v červnu důležitá. Centrální banka pravděpodobně bude muset znovu zvýšit sazby, aby se znovu etablovala jako důvěryhodná centrální banka s dostatečnou nezávislostí, a aby snížila míru inflace.