Publikováno: v sekci: Novinky.

Libra se potýká s domácími politickými potížemi, oslabující se jestřábí rétorikou z Bank of England (BoE), silným dolarem, nejistotou kolem přechodové dohody Brexit mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Kromě toho ekonomika stále trpí politickou nejistotou menšinové vlády, která vede jednání o Brexit, jedno z nejkomplexnějších v historii. Mezi těmito nejistotami dnes BoE oznámí rozhodnutí o úrokové sazbě v 13:00 SEČ.
• Monetární politika je jednou z dvou hlavních směrových a volatilních rizik pro libru a druhou je Brexit.

BOE politika a očekávání –
• Po loňském referendu Bank of England (BoE) snížila sazby o 25 bazických bodů, zavedla další nákupy aktiv ve výši 60 miliard liber, zavedla nákup firemních cenných papírů ve výši 10 miliard liber a cílenou půjčku ve výši 100 miliard GBP, které mají být financovány prostřednictvím expanze rozvahy BoE.
• Ekonomika Spojeného království funguje mnohem lépe, než se očekávalo, na vrub tohoto faktu guvernér Bank of England (BoE) Mark Carney zvýšil sazby o 50 bazických bodů.
• BoE však zmírnila svou jestřábí rétoriku uprostřed nejistoty ohledně Brexit a ekonomika začala zpomalovat.

Dopad –
• Vzhledem k spekulacím o vyšších úrokových sazbách na celém světě by dnešní rozhodnutí mohlo přinést výraznou volatilitu v párech založených na libře (GBP/XXX). Bude-li naznačeno další zvýšení sazeb (nebo dokonce k zvýšení dnes dojde), libra pravděpodobně prudce posílí, pokud ne, trh by libru začal odprodávat, což by vedlo k dočasnému poklesu libry se zaměřením na počet jestřábů v MPC. Pokud se počet zvýší, bude to pro libru pozitivní.
• Trhy navíc zaměří svoji pozornost na nadcházející jednání o Brexitu, stejně jako na nejistotě související se současnou provozní strukturou vlády a směr dolaru. Takže bez významnějších změn je pravděpodobné, že se dnešní BoE MM bude jevit jako by neproběhl, tedy bez jakéhokoliv vlivu na trh.
• Centrální banka také zveřejní prognózu inflace, která by mohla přinést volatilitu páru založenému na libře a potencovat další vývoj na IR.
Graf: GBP/USD,

EUR/GBP