Publikováno: v sekci: Novinky.

Podle neoficiálních komentářů, které se brzy stanou oficiálními, se prezident Spojených států Donald Trump setká s ruským protějškem Vladimírem Putinem, aby se v červenci pokusil o historický průlom bilaterálních vztahů obou velmocí a obnovení vztahů s Ruskem. Setkání by se mělo odehrát ve Vídni.

Prezident Trump byl hlasitým podporovatelem oživení diplomatických vztahů mezi USA a Ruskem, které se zhoršily v rámci předchozí správy a dosáhly dna, když američtí zákonodárci obvinili Rusko z narušování voleb v roce 2016 a Trumpova administrativa přijala kroky proti Rusku uzavřením zastupitelských úřadů. Na summitu G7 v minulém měsíci se Trump vyjádřil, že preferuje schůzku G8 místo summitu G7, neboť se domnívá, že Rusko by mohlo být nástrojem k tomu, aby G7 (8ú a USA zejména, hráli klíčovou roli při řešení sporů v zemích jako Sýrie a Ukrajina. Rusko bylo v roce 2014 bojkotováno ostatními zeměmi G8 v reakci na ruské připojení Krymu, což mnozí vnímají jako akt agresi, z hlediska mezinárodního práva.

Podle nepotvrzené zprávy se očekává, že prezident Trump se setká s prezidentem Putinem před jednáním představitelů NATO v Evropě 11. a 12. července. Zatímco ani Bílý dům ani Kreml nepotvrzují setkání, nikdo však nevylučuje tuto možnost.

USA, vzhledem k napjatým obchodním vztahům s Čínou, musí nutně hledat dalšího spojence, když Rusko je aktuálně velmocí druhého řádu. Fiskální rizika, která plynou z enormní angažovanosti Číny v US dluhopisech a jejich možné (byť pouze teoretické) splatnění by mělo nedozírné následky. Rusko je přirozeným konkurentem Číny a je nepochybně v zájmu USA, aby využila, vedle Japonska a Koreje, ať už sjednocené, nebo rozdělené na dvě země, jakékoliv možnosti expanzi Číny omezit.