Publikováno: v sekci: Novinky.

CBRT na nedávném setkání měnového výboru překvapila analytiky, když se rozhodla udržet sazbu na 17,75%. Konsenzus analytiků, stejně jako tržní ocenění, byl nárůst 100bps.

Turecká centrální banka objasnila své rozhodnutí ponechat status quo beze změny tím, že její indikátory ukázaly „významnější vyváženost v ekonomické aktivitě“ a zároveň naznačují, že „zpožděný dopad nedávných rozhodnutí o změně měnové politiky“ a „příspěvek fiskální politiky“ pomohou dále vyrovnat disbalanci na trhu.

Na jedné straně CBRT tímto rozhodnutím nedokáže zvrátit vzestupnou tendenci cenového růstu, když červnové výsledky inflace zvýšily na 15,4% z 12,2% v květnu.

Geopolitické pozadí: Před několika dny americký prezident Donald Trump oznámil „velké sankce“ proti Turecku a v pondělí prostřednictvím Twitter doplnil, že se jedná o „odplatu za zatčení amerického občana“. Turecká vláda v podobných případech v minulosti prokázala určitou flexibilitu (a dostatečný vliv na soudnictví).

Řešení tohoto sporu se proto zdá být možné. Skutečnost, že TRY stále výrazně klesla, může být způsobeno faktem, že je po posledním rozhodnutí centrální banky již absolutně zranitelná, protože každá negativní zpráva má na TRY zesílený efekt.
V takové situaci by americké sankce – dokonce i dočasné – byly nebezpečné. Zvýšily by riziko spirály depreciace TRY a odlivu kapitálu.

Je pravděpodobné, že sell-off TRY bude, i přes zmírněné reakce trhu, i nadále pokračovat. Měna reaguje negativně (na denní bázi, nedaleko historického maxima USDTRY), ale propad nedosahuje hysterických objemů, jako v nedávné minulosti. Privátní sektor má stále prostor k prodeji FX, ale není příliš velký. Maloobchodní odvětví (nefinanční instituce, fyzické osoby mělo kolem 4 až 5 miliard dolarů, které může dále prodat. Lze předpokládat, že jednotliví investoři mohou snižovat zůstatky FX směrem dolů k jejich nedávnému rozsahu Některé z těchto prodejních rezerv byly však pravděpodobně již použity po rozhodnutí CBRT, a proto jsou nyní opět menší. Je nepravděpodobné, že korporace budou moci prodávat další FX, protože v současné době drží jen nepatrně více než své krátkodobé devizové závazky.

NDF aukce nyní neposkytují žádnou další podporu TRY. NFD dražební program nyní ukazuje rovný profil pro Q3, v souladu s CBRT, která signalizuje maximum na 10 mld. USD. Tento program poskytl v červnu podporu na trhu ve výši 2,4 miliardy dolarů.

Zatímco v červnu a červenci CBRT umožnila podnikům splatit rediskontovaný úvěrový program v TRY a poskytla v tomto období až $ 2bln podporu na devizovém trhu (částečně vysvětluje pokles devizových rezerv. Podpora z tohoto programu však nyní končí.