Publikováno: v sekci: Novinky.

Cena ropy klesla o 4% poté, co saudský ministr energetiky uvedl, že OPEC je v režimu „produkuj co nejvíce“ a výnosy společnosti Caterpillar a 3M (3Q) byly pro investory zklamáním, přičemž cenové tlaky byly de facto nivelovány americkými tarify, a brent klesl pod 76 bbl za zvyšujících se zásob v USA a s impaktem slibů Saúdské Arábie o dodatečných dodávkách na trh, pokud se projeví výpadek Íránské ropy.

Dlouhá pozice ve WTI Jan-Feb’19 je vyloučena, protože byla zastavena během výprodeje WTI v minulém týdnu, díky vyšší, než očekávané tvorbě zásob v USA a korekci makro rizikových ukazatelů v různých třídách aktiv.

Jak je však patrné, růst produkce v USA se zpomaluje, od svého vrcholu v polovině roku 2018, a plynovodní společností by mohly některé termíny dokončení potrubí realizovat s předstihem, což lze dovodit z posílení spreadů Midland-Cushing, je cena WTI podhodnocena a měla by, při pohledu vpřed, opět posilovat.

Cenové prognózy jsou aktualizovány na 2019 Brent o 20,5 USD / bbl na 83,5 USD / barel. Býčí argument je silně ovlivněn zúženou nabídkou kvůli íránským sankcím a klesající volné kapacitě, o které si myslíme, že trhy tento fakt v cenách zatím ještě úplně nezapočítaly.

Domníváme se také, že back up je potlačen kvůli zajišťovacím aktivitám, ale při bližším pohledu na konec roku 2019, uvidíme zvýšené zajištění od spotřebitelů spíše než od producentů, ale také vyšší poptávka po Brent (ropě obecně) na základě požadavku IMO Marine Gasoil demand Jan 2020. To by mělo podporovat faktor růstu.

 

Graf: WTI monthly