Publikováno: v sekci: Novinky.

Přehled vývoje hlavních měnových párů FX

EUR/USD podpora na úrovni 1,1672 a v americké fázi obchodování pár uzavřel na hodnotě 1,1767. Pár dosáhl intraday maxima na 1.1778 a minima na úrovni 1.1724. Euro v pátek propadlo proti americkému dolaru, když investoři byli opatrní před očekávaným sporným setkáním G7 v Kanadě. Americký prezident Donald Trump v pátek v Kanadě nezmírnil svůj postoj vůči Evropské unii a spojencům a jeho tón vzbudil mezi členy G7 obavy z prohloubení obchodní války, která znepokojuje spojence Washingtonu i investory. Dolarový Index (DXY) posílil o 0,3 procenta proti koši měn na 93,67, ale je to jeho největší propad za uplynulých 11 týdnů. Přes páteční zisky byl dolar (USD) na cestě k největšímu týdennímu poklesu od konce března. Příští týden očekávaný nárůst amerických úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, zasedání Evropské centrální banky a rozhodnutí o Brexit vyúčtování představují pro single měny, resp. obchodníky rizika a mohly by způsobit větší volatilitu na trhu. Dolar se v tomto týdnu dostal pod tlak, když se euro vrátilo z desetiměsíčního minima díky zmírnění obav z italských politických kroků (navýšení fiskálního deficitu, opuštění skupinu zemí platících EUR, žádost o odpuštění italského dluhu, neimigrační politika) a spekulacích, že ECB by mohla signalizovat záměry v programu masivního nákupu dluhopisů na svém zasedání 14. června. Euro oslabilo o 0,3 procent na 1,1767 dolarů poté, co dosáhlo třítýdenního maxima 1,1840 dolarů. Na týdenní bázi to bylo více než 1 procento a byl to největší týdenní růst od poloviny února.

 

Graf: EUR/USD

 

GBP/USD podpora na úrovni 1,3350 a v americké fázi obchodování pár uzavřel na úrovni 1,3404. Pár dosáhl intraday maxima na 1,3417 a minima na 1,3355. Sterling v pátek oslabil proti dolaru poté, co vyjednavač Evropské unie pro Brexit uvedl, že britský návrh na vyřešení hraničních problémů s Irskem po vystoupení UK z EU „vyvolává více otázek než odpovědí“, a že je ještě nutné mnoho jednání. Libra oslabila proti dolaru a euru, protože investoři se zaměřili na rozdíly a neshody v podmínkách opuštění UK EU blok mezi EU a Velkou Británií. Oslabení šterlinku také přichází před týdnem, kdy rozhodujícím jednáním o Brexit britském parlamentu a ekonomickými údaji, které mohou určit, zda může libra zabrzdit svůj dvouměsíční propad. Sterling, který obchodoval o 0,2 procenta níž dříve, než vyjednavač EU Michel Barnier promluvil, dále klesl na 1,3355 dolarů, což je 0,5% ztráta na denní úrovni. Libra později zmírnila některé ztráty. Proti euru se libra vzdala svých zisků a obchodovala se flat na 87,89 pence, než se zotavila. Britská premiérka Theresa Mayová se přesvědčit vlastní kabinet, aby se dohodla na plánu zabránit „tvrdé“ hranici mezi UK a Irskem, pokud se rozhovory o Brexit nezdaří, a ve čtvrtek její vláda představila svůj takzvaný režim zpětné vazby. 12. června hlasuje britský senát o navrhovaných změnách vládního zákona o vystoupení z EU.

 

Graf: GBP/USD

 

USD/CAD podpora na úrovni 1,2900 a v americké fázi obchodování uzavřel na úrovni 1,2926. Pár dosáhl intraday maxima na úrovni 1.3037 a minima na úrovni 1.2939. Kanadský dolar v pátek posiloval proti americkému protějšku, protože napětí okolo summitu G7 boostpvalo CAD. Investoři se obávali summitu G7, který v pátek odstartoval v Quebeku, kde jsou v centru pozornosti rostoucí rizika celní války mezi Spojenými státy a hlavními obchodními partnery. Rozpory mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a zbývajícími šesti členy skupiny poté, co Trump uvalil minulý týden sazby z dovozu oceli a hliníku na Kanadu, Mexiko a Evropskou unii nabývají na hloubce a šířce. Americký dolar posílil po čtyřdenní ztrátě, kdy investoři přesunuli svoje aktiva do tzv. safe heaven, jako je japonský yen, nebo švýcarský frank, když opatrnost investorů vzrůstala spolu s averzí vůči EC. Cena ropy, která je jedním z hlavních vývozních artiklů Kanady, poklesla díky oslabující poptávce v Číně a vzrůstajícímu výkonu americké produkční sféry – tyto faktory měly nejzávažnější dopad na trh. Ceny ropy v USA poklesly o 0,1 procenta na 65,91 USD za barel. Data z kanadské ekonomiky přinesla překvapivý propad kanadského trhu práce, když v květnu klesl počet pracovních míst o 7,500, neboť najímání pracovníků ve výrobním a stavebním odvětví propadlo. Ekonomové očekávali nárůst o 17 500 pracovních míst.

 

Graf: USD/CAD

 

AUD/USD podpora kolem úrovně 0.7553 a v americké fázi obchodování uzavřel na úrovni 0.7597. Pár dosáhl intraday maxima na úrovni 0,7603 a minima na úrovni 0,7555. Australský dolar v pátek vystoupil z růstového trendu pro americkému dolaru, když obchodování s rizikovými aktivy, mezi nimiž AUD zaujímá čelní místo, bylo zasaženo spekulacemi o možném ústupu ECB z QE, resp. o jejím možném předčasném ukončení, nebo alespoň redukci a rostoucímu napětí mezi Spojenými státy a jejich hlavními spojenci a globálním hospodářským růstem. Australský dolar klesl o 0,2 procenta na úroveň 0,7608 dolarů z šesti týdenního maxima 0,7677 dolarů. Přes páteční ztráty Aussie potvrdil třetí týden zisku. Americký prezident Donald Trump v pátek potvrdil svůj postoj vůči Kanadě a Evropské unii před víkendovým summitem v Charlevoixu v Quebeku poté, co minulý týden uvalil cla na dovoz oceli a hliníku z EU a Kanady. Jejich vůdci kritizovali Trumpův krok a očekává se odveta na americké produkty. Investoři se také soustředí na meeting USA a Sev. Koreji 12. června, kde hlavní otázkou je, zda Severní Korea opustí svůj jaderný program. Příští týden bude Evropská centrální banka debatovat o tom, zda ukončí nákup dluhopisů a očekává se uvedení konkrétního data, jak uvedl hlavní ekonom ECB ve středu, což způsobilo růst EUR na třítýdenní maximum.

 

Graf: AUD/USD