Publikováno: v sekci: Novinky.

Bloomberg uvádí, že více než více než tři čtvrtiny oslovených ekonomů očekává, že USA do konce roku 2021 vstoupí do recese. To potvrzuje rostoucí pravděpodobnost recese; podle modelu NY Fed (graf 1).

Source: www.newyorkfed.org
Deset procent z respondentů předpokládá počátek recese v tomto roce, 42 procent ji projektuje do příštího roku, zatímco 25 procent předpokládá kontrakci od roku 2021 (podle průzkumu National Association for Business Economics zveřejněného v pondělí 25. Února). Zbytek ekonomů očekává recesi později než v roce 2021 nebo nevyjádřílo žádný názor (průzkum v intervalu 30. leden – 8. únor. poll téměř 300 respondentů). Současně většina odhaduje, že Fed bude i nadále zvyšovat úrokové sazby v tomto roce (a to i přesto, že trh konsensuálně rezignoval na impakt IR v 2019).

Source: www.cmegroup.com
Rozdíl mezi prognózami a tržním očekáváním očekáváními je dramatický. Existuje rozkol mezi tím, co panel NABE a trhy myslí o vývoji IR a postoji Fed k dalšímu utahování ekonomiky a zmenšování rozvahy. Trhy anticipují ceny v roce 2019 bez zvýšení úrokových sazeb, zatímco většina panelu NABE očekává jednu nebo dvě zvýšení sazeb a zdá se, že nikdo nevěnuje pozornost skutečnosti, že vzhledem k tomu, že „zbožné přání“ cyklického růstu zvyšuje ceny akcií (negativní progrese IR promítnutá do aktiv)

Source: www.newyorkfed.org

pak to zvyšuje pravděpodobnost, že Fed bude skutečně sledovat ekonomicko-statistické projekce a prognózy a několik dalších zvýšení úrokových sazeb je před námi předtím, než v roce 2020 nebo 2021 udeří prognózovaná recese.

Source: www.newyorkfed.org