V květnu spread mezi Brent/WTI dosáhl hodnoty 10,9 USD za barel a po setkání OPEC, kde se účastníci dohodli na zvýšení produkce, se rozdíl cen Brent-WTI v červnu výrazně snížil na 3,2 USD za barel. Rozdíl je v současné době obchodován na úrovni 5 USD za barel.
Geopolitické napětí na Středním východě:
• I když se všechny strany dohodly na procesu volby a národního usmíření, pokračující krize v Libyi vedla ke snížení produkce v rozmezí 400 000 barelů denně podle měsíčního reportu OPEC v červnu.
• Irák se v posledních týdnech dostal do politického chaosu – protesty proti vládě a letům hospodářské stagnace a dopad na produkci ropy se odráží i v červenci.
• Nejdůležitější však jsou americké sankce, které se hrozí ránu, z nichž první část začne platit v srpnu a zbytek do konce roku, které destabilizují region.
• Írán hrozí, že jestliže jeho produkce, respektive dodávky ropy, což je zhruba 2,5 milionu barelů denně, budou blokovány Spojenými státy, pak by reagoval zastavením vývozu ze zemí v Perském zálivu tím, že by zablokoval cestu v Perském zálivu, známou jako úžina Hormuz, kde je kanál jen 54 km široký. Hrozba je významná, protože kanálem prochází téměř třetina globální produkce suroviny.
• Kromě toho právě včera Saúdská Arábie oznámila, že zastaví průchod suroviny kanálem v Rudém moři, který je na opačné straně Středního východu – ve srovnání s Hormuzským průlivem. Tento krok reagoval na útok Houthi rebelů z Jemenu na dva saúdské ropné tankery v Rudém moři, které se nacházely v blízkosti úzké cesty v kanálu, který je znám jako Adenský záliv.
• Problémy v Sýrii a také napětí mezi Izraelci a Palestinci také přispívají ke geopolitické nestabilitě.
• Očekáváme, že se spread mezi Brent-WTI dále rozšíří, pokud se geopolitické napětí na Blízkém východě zintenzivní, a pokud Spojené státy postoupí k zastavení dodávek ropy z Íránu.
• Existuje však zřejmá možnost, že jakákoli blokáda íránské ropy nebo ropy v Perském zálivu by mohla vést k nadměrnému růstu zásob v regionu a nakonec by vedla k prudkému poklesu ceny Brent, zatímco cena WTI by mohla vzrůst kvůli nedostatku nabídky z Blízkého východu. Ve druhém případě by se rozpětí mohlo dokonce snížit až na – 25 dolarů za barel.
Naše predikce preferuje první z obou variant, což vyjadřuje křivka na grafu.