Rozsáhlý diplomatický konflikt, který se v minulém týdnu rozhořel mezi Kanadou a Saúdskou Arábií, nezaznamenává žádné náznaky oslabení, ale ještě více se vystupňoval. Rozkol začal tím, že Kanada kritizovala saúdskou vládu za zadržování občanských aktivistů a obecně za porušování lidských práv.
V reakci na nedělní kanadskou kritiku Saudská Arábie odvolala svého velvyslance v Kanadě a vyhostila kanadského velvyslance v Saúdské Arábii s tím, že dala termín 24 hodin na opuštění SA. Vzhledem k tomu, že Kanada odmítla odvolat své požadavky, Saudská Arábie pozastavila jakékoli nové investice v Kanadě, jak přímo, tak prostřednictvím finančních trhů. Insideři tvrdí, že Saúdská Arábie uvažuje o prodeji kanadských aktiv držených královstvím bez ohledu na to, jaké náklady to může mít.
Podle kanadských představitelů, zatímco premiér Justin Trudeau odmítl odvolat stanovisko a pevně se postavit za obránce lidských práv v arabských zemích, Kanada usiluje o pomoc spojenců, jako jsou USA a Spojené království, aby rozptýlila napětí. Kanada dokonce údajně oslovila Spojené arabské emiráty s žádostí o pomoc při řešení tohoto problému.
Podle zpráv, zatímco se Washington odmítl zapojit, Londýn vyzval obě strany, aby projevily zdrženlivost.
Tím, že se Saúdská Arábie rozhodně postaví proti Kanadě, posílá bezprecedentní zprávu nejen Kanadě, ale i zbytku světa, že nová saúdská vláda vedená králem Salmanem a korunním princem Mohammadem bin Salmanem nebude tolerovat žádný zásah do vnitřních záležitostí království, a to ani ve jménu lidských práv. Království od ropné krize v 70. letech nevyslalo mezinárodnímu společenství tak silnou zprávu.