Publikováno: v sekci: Novinky.

Globální akciové trhy v úterý v noci zaznamenaly masivní sell-off, protože geopolitická nejistota po celém světě začala opětovně růst a inkasovala své poplatky; investoři přesunuli svá aktiva do bezpečných útočišť, jako japonský yen, zlato, a americké státní dluhopisy (jejich cena je reverzní k jejich výnosům).
Účastníci finančního trhu si uvědomili, že obchodní příměří mezi Čínou a Spojenými státy je velmi malým úspěchem a v tomto bodě nelze vyloučit možnost dalšího zhoršování obchodních vztahů. Aktuální 90denní rozšířená časová osa pro vyjednávání je značně malá.
Kromě toho vzrůstá napětí mezi Ruskem a Spojenými státy, přičemž americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydal varování, že Spojené státy odstoupí od smlouvu INF, pokud Rusko nebude v plném souladu s touto smlouvou. Oznámení proběhlo jen pár dní po setkání G20 v Argentině a poté, co prezident Trump zrušil plánované setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem po incidentu v Kerčském průlivu, kde ruské námořní síly zadržely ukrajinské námořní lodě a námořníky, kteří údajně porušili námořní hranici Ruska.
Navíc se geopolitické prostředí s ohledem na zabití reportéra Jamala Khashoggiho na saudském konzulátu v Istanbulu i nadále zhoršuje, zatímco zákonodárci USA se připravují na schválení kroků proti princi a S.A. království.
Írán varoval, že by mohl uzavřít Perský záliv, který je kritickým bodem dodávky surovin, pokud Spojené státy zabrání vývozu íránské ropy.
Protesty „žlutých vest“, které okupovaly francouzské hlavní město Paříž v posledních dnech, budou pravděpodobně pokračovat dále.
Akcie dnes, po velkém sell-off včera večer, mohou poskočit výš, ale na mnohem nižších úrovních ve srovnání s výprodejem minulé noci, nicméně propad trhů v Asii a začátek obchodování v Evropě, které se neslo propady, nedává příliš velkou šanci na zotacení, zejména díky výluce na americkém trhu, který dnes neobchoduje na základě státního smutku v USA.
Japonský benchmark akciový index Nikkei 225 je takřka 1000 bodů pod high z včerejšího noci, i když je intraday o téměř 300 bodů silnější.
Trhy v USA jsou dnes uzavřeny, na znamení úcty k zesnuvšímu exprezidentovi Georgea W Bushovi, ale uzavřeli -3%, tedy silně v záporných číslech.
Při silném sell-off akcií vzrostla poptávka po státních dluhopisech. Americká benchmark US10YT se propadl o 15 bodů na 2,9 procenta.