AUDUSD je jedním z nejzranitelnějších a nejhorších párů v široce založené rally americké dolaru od červnového meetingu FOMC a ECB. Aktuálně všechny červencové měnově-politické schůzky, od RBA, FED FOMC po ECB za námi. AUDUSD je stále nižší než týdenní odhad reálné hodnoty parity. Vedle obchodní tenze mezi USA a Čínou, která zůstává hlavním driverem trhu, jsou rizika dalšího propadu vtělena do hodnot 0,72 / 0,73, nicméně hlavní australské komodity byly obecně odolné; zejména LNG a termální uhlí, což naznačuje, že pokles AUD by mohl dále pokračovat. RBA by proto měla být optimistická ohledně výhledu australského růstu ve svém srpnovém prohlášení.
Australská data o podnikatelské důvěře (Business Confidence) pravděpodobně mírně poklesnou, zatímco data o mzdách a zaměstnanosti potvrdí další postupné zpřísnění trhu práce (konsensus analytiků), ale tyto faktory nebudou dostatečné, aby změnily hodnocení RBA. RBA nadále tvrdí, že další posun v peněžním toku je vyšší, což je v souladu s rostoucí ekonomikou, nicméně pokračující nízká inflace a pomalý růst mezd jsou stabilními retardéry pohybu v základních úrokových sazbách a mají tedy negativní impakt na vývoj australského dolaru.
Americký dolar by měl i nadále posilovat, pokud Fed bude v letošním roce dále zvyšovat IR, a to posune NZDUSD dolů. Kromě toho byl úrokový diferenciál NZ-USA nivelován, což byl jeden z důvodů atraktivity NZD, dále pak domácí údaje naznačují, že ekonomika NZ se zpomaluje.
RBNZ OCR podržela úrokovou sazbu na úrovni 1,75%, tedy beze změn a deklarovala výhled snižování inflačních tlaků oproti tržním očekáváním. Banka drží plnou flexibilitu pro další kroky, berouce na vědomí, že „… jsme v dobré pozici, abychom zvládli změny v obou směrech-nahoru nebo dolů -Jak bude nutné.“ Prohlášení RBNZ bylo „dovish“, s výhledem snížení růstu HDP, ale posouzení využití volných kapacit bylo naopak revidováno výše.
Graf: EUR/NZD
Graf: AUD/USD