Vývoj obchodu v Austrálii (business conditions) se v červenci zhoršil, ale z průzkumu nadále vyplývá, že růst zaměstnanosti by měl v blízké budoucnosti zůstat pevný. Podnikatelský sektor je v posledních letech hlavním hnacím motorem růstu, a to díky nárůstu investic do nerostných surovin a „zhoršení podmínek pro podnikání, které dosud nebyly znepokojující, si zaslouží bližší pohled“ uvádí např. ANZ Research.
Index podmínek pro podnikání (BCI) v červenci klesl na 12,4 bodu z 14,1 v červnu a nyní je značně nižší než úrovně zaznamenané od října loňského roku až do dubna. Zatímco podmínky nadále zůstávají nad dlouhodobým průměrem, bude nutné v příštích měsících pečlivě sledovat podmínky pro podnikání, protože investice firem zabývajících se těžbou a zpracováním nerostných surovin jsou důležitým pilířem australské ekonomiky.
Nicméně při detailním pohledu zůstávají indikátory poměrně solidní, ačkoli Indexy ziskovosti a prodeje v červenci klesly, ačkoli index zaměstnanosti solidně vzrostl. Využití kapacity je nižší než u dlouhodobého průměru. Tyto ukazatele, jako celek, nadále ukazují na solidní růst zaměstnanosti (ale bez robustní dynamiky) a další postupný pokles míry nezaměstnanosti.
Jednotlivé ekonomiky regionu a průmyslové odvětví se nadále výrazně liší. Tasmánie nyní vykazuje nejsilnější tempo vůči dlouhodobému průměru, zatímco západní Austrálie (WA) vykazuje nejslabší indikátory. To znamená, že WA se blíží minimům z roku 2016. Pokud jde o odvětví, těžba zůstává nejsilnějším sektorem, vedle výroby a stavebnictví, zatímco maloobchod zůstává i nadále pod tlakem i přes nedávné dobré zprávy o prodeji.
Australský dolar (AUD), který je často používán jako likvidní měna pro obchodování s Čínou, případně jako proxy měna při EM FX je aktuálně atakován dynamickým vývojem v Turecku a nejistotu ohledně USA – Čínské obchodní války a jejího vývoje.
Graf: AUD/USD