Publikováno: v sekci: Novinky.

Monetární výbor Evropské centrální banky (ECB) se ve čtvrtek scházejí ve Frankfurtu. Jejich plán uzavřít čisté nákupy dluhopisů do konce roku, ale držet úrokové sazby beze změn „alespoň do léta roku 2019“ byl již načrtnutý minulý měsíc.

EUR se začíná stabilizovat v návaznosti na následky ekonomických a politických šoků, které vyvolaly náhlé znehodnocení na konci dubna. Důležité je, že regionální ekonomika se stabilizovala a politické riziko ustoupilo, i když nebylo zcela odbouráno, protože kancléřka Merkelová přežila krizi generovanou migrační politikou, a italská vláda zvažuje svou fiskální strategii, která, s odstupem nebude pravděpodobně nabývat podoby, která trápila nejen ECB.

Politika ECB se naopak ukázala jako „slabá“, respektive EUR se nedočkalo supportu od představitelů ECB, neboť poslední zasedání odložilo zvýšení IR na podzim roku 2019, ačkoli QE má být ukončeno v prosinci 2018, i když následný komentář poukazuje na rozdělení v radě stran načasování prvního zvýšení IR. Na druhé straně, ekonomické ukazatele UK resultují v pochybnosti, zda Bank of England zvýší úrokové sazby 2. srpna.

Nicméně termínové (futures) trhy s úrokovými sazbami drží téměř 80% předpoklad srpnového navýšení.

Derivátové trhy se spoléhají na širší pohled BoE, než set posledních výsledků ekonomiky UK. Předchozí zkušenosti naznačují, že banka pravděpodobně nebude chtít překvapit trhy v daný den, ale je zřejmé, že vzhledem k datu BoE MPM mají bankéři jen několik málo dní na to, aby ovlivnily tržní ceny. Ve skutečnosti je pondělní projev zástupce guvernéra BoE Broadbenta posledním veřejným vystoupením člena výboru pro měnovou politiku (MPC) před rozhodnutím o změně, případně ponechání IR na nových, nebo současných úrovních.

Vývoj, často překotný a nepřehledný v otázkách Brexitu pokračuje a nadále má silný (negativní) impakt na libru. Tento týden bude britský parlament (očekává se první jednání dnes, v úterý 24. Července) bude posuzovat nový plán Brexitu, v souvislosti s obchodem mezi EU a UK v nové konfiguraci po exitu UK z bloku a závěrečné účty, ale situace i nadále zůstává obrobna a vláda T. May vynaložila značné manévrovací úsilí na prosazení některých změn.

Vzhledem ke všem těmto základním faktorům se zdá, že zahraniční obchodníci zohledňují perspektivní riziko v zajišťování EURGBP prostřednictvím OTC trhů.

Zatímco současné ceny zaostaly směrem k horní hranici obchodního rozpětí 0,8600 až 0,9040. Momentum se zdá být nepatrným překoupené, což znamená, že konsolidace by měla být vidět v krátkém časovém horizontu, zatímco posun zpět přes podporu 0.8880-0.8840 by naznačoval, že horní hranice pásma cenový pohyb udržely a trend míří zpět k minimu. Nad úrovní 0,9040 je další odpor kolem 0,9155. Podpora nižší než 0.8840 je v oblasti 0.8720-. 08690.