Publikováno: v sekci: Novinky.

Německý akciový index DAX trpí intenzivním sell off, díky Horstu Seehoferovi, současnémuý ministrovi vnitra a vůdci hlavního koaličního partnera křesťanské demokratické unie (CDU) německé kancléřky Angela Merkelové. Křesťanská sociální unie (CSU) předala kancléřce Merkelové ultimátum k vyřešení migrační krize na evropské úrovni před dvoudenním setkáním obou leaderů 28. června. Angela Merkel varovala Seehofera, s tím, že tato záležitost zůstává v pravomoci vlády. Ministr vnitra uvedl, že pokud se evropské země nemohou dohodnout, nařidí německé pohraniční stráži, aby jednostranně zajistila hranice a zabránila vstupu migrantů do Německa.

Tzv.“migrační krize“ trvá od roku 2015; miliony lidí proudili z válkou zmítané oblasti Středního východu a Afriky do Evropy, aby unikly násilí a hospodářské stagnaci, což přineslo zásadní změny v evropské politice. Obrovský příliv uprchlíků, z nichž mnozí, podle ordinerního postoje, byli tzv. „ekonomičtí“ migranti, vedl k nárůstu trestné činnosti a narušil samotnou sociální strukturu Evropy. Samotné Německo přijalo od roku 2015 1,6 milionu uprchlíků. Díky krizi získávají evropské pravicové strany od roku 2015 více příznivců a iracionální obavy přiživují strach běžné populace. Uprchlická otázka zvítězila jako téma italských, Slovinských i maďarských voleb. Maďarsko, Česká republika a Polsko vytvořily svou vlastní koalici a odmítly se podřídit německému požadavku na přerozdělení migrantů po celé Evropě. V loňských německých volbách popularita A. Merkel klesla na nejnižší úroveň, od doby, kdy převzala vládu jako kancléřka.

Německý benchmark reagoval na vývoj prudkým poklesem. Po dosažení úrovně 13180 bodů minulý týden, klesl Ger30 (CFD DAX) na dnešní 12620. Německý DAX dnes poklesl o 1,2% a obchoduje se kolem 12611.

 

Graf vykresluje vývoj indexu a fialová křivka cyklickou volatilitu a modrá aktuální volatilitu.