Publikováno: v sekci: Novinky.

Říjnové setkání ECB pravděpodobně nepřinese nové signály změny politiky centrální banky, alespoň podle konsensu analytiků.

Očekává se, že Evropská centrální banka (ECB) nepředloží nová stanoviska na svém zasedání v oblasti měnové politiky, které se má konat 25. Října a výstup z jednání by měl být k dispozici v 13:45SEČ (11: 45GMT). Část analytiků připouští možnost, že by se ECB mohla vyjádřit k situaci v Itálii, případně specifikovat další vývoj QE/ME a jejich ukončení (jednoznačně).

Od posledního zasedání rady (GC) zveřejněná data byla podle očekávání, případně překvapila nižšími, než očekávanými hodnotami. Indikátory sentimentu v posledních měsících vykazují známky stabilizace, ale obraz zůstává smíšený a je příliš brzy na to, aby bylo možné prohlásit, že dosáhly dna.

Jádrová inflace, která je klíčovým prvkem reakční funkce ECB, překvapila v září poklesem o 0,9 procenta. Navzdory nedostatku nových informací o mzdách bude hodnocení ECB velmi zajímavé kvůli poměrně jestřábímu názoru Draghiho na slyšení před EP.

Vnější (TW, Brexit) a politické (Itálie) vlivy mají stále silný impakt na pozici ECB, která stále uznává, že hrozba protekcionismu, zranitelnosti na rozvíjejících se trzích a volatilita finančních trhů jsou stále více prominentní a graduálně rostoucí rizika.

Předpokládáme, že GDP zůstane na solidní úrovni okolo 2,0% v 2018 a mírným zpomalením na úroveň 1,7-1,8% v 2019. Pokud nedojde k drastické změně postoje ECB, případně M. Draghiho, nečekáme, že by říjnová schůzka ECB mohla zásadním způsobem ovlivnit devizový trh. Speciálně parita EURUSD, i díky rostoucímu diferenciálu a rozdílným výhledům zvyšování IR (ECB vs. FED) by měla zůstat bez povšimnutí tohoto meetingu.