Publikováno: v sekci: Novinky.

FED fund Futures, eurodolarové futures a UST 5y5y forward breakeven naznačují snižující perspektivu zvyšováni sazeb v roce 2019.
Fed fond futures, Eurodollar Futures a UST 5Y5Y forvard – všechny naznačují, že v roce 2019 se očekává menší růst sazeb, ačkoli FOMC očekává příští rok tři zvýšení IR (podle prognózy „dot plot“ ze záři 2018.
Fed vyprofiloval svůj postoj a započetl rizika synchronizovaného globálního zpomalení. Prezident Minneapolis FED Neel Kashkari opakovaně vyzývá k opatrnosti při zvyšování úrokových sazeb, v úterý řekl, že další utažení by mohlo vyvolat recesi.
Prezident Donald Trump znovu kritizoval v úterý Fed a americkou centrální banku označil za „problém“, protože na základě jeho úvah je utahování měnové politiky příliš rychlé, nezohledňuje aktuální rizika a dusí americkou ekonomiku vlivem zvýšení nákladů na korporátní, i privátní financování, a z těchto důvodů požaduje nižší úrokové sazby. Prezident New York Fed John Williams v pondělí uvedl, že americká centrální banka bude držet svou politiku postupného zvyšování úrokových sazeb, ale dodal, že Fed „nepluje“na předem nastaveném kurzu a přizpůsobí měnovou politiku aktuálnímu stavu, ekonomika USA je silná s nízkou inflací.
Viceguvernér Fedu Richard Clarida řekl minulý pátek, že benchmarková krátkodobá úroková sazba USA se blíží k „neutrální“ úrovni a další zvyšování IR by mělo být „závislé na datech“.
Americký index výroby ISM v říjnu poklesl na šestiměsíční minimum, což vyvolalo znepokojení a obavy ze synchronizovaného globálního zpomalením. Data také ukázala ochlazování výrobní aktivity v EU a Číně, navíc klesající index Baltic Dry, PMI a PPI inflace potvrdily, že čínská ekonomika ztrácí výkonnost.
Pokud Fed rezignuje na dynamiku utahování IR, je pravděpodobné, že ECB, plánující první úpravu IR v září 2019 (i zde je více pochybností, než jistoty, protože inflační data z EU jsou nepřesvědčivá) převezme „kurzotvornou“ roli a snižující se US-EU diferenciál IRs zvrátí trend. EURUSD se však pohybuje v dlouhém sestupném kanálu, s technickým dnem blízko parity. Je nepravděpodobné, že by IRs sehrály významnější roli dříve, než dojde k naplnění a vyrovnání na technické úrovni. ECB není jedinou překážkou (otázkou je, chce-li někdo v EU vůbec silné EUR, vezmeme-li v potaz recesi, která už několik měsíců klepe, nyní pěstmi buší, na dveře) v cestě jednotné měny k posílení; strašák Brexitu, Italského deficitu, Katalánských snah o autonomii, resp. Vymanění se ze „španělského jha“ jsou silné faktory tlačící fundamentálně EUR dolů. Naopak se zdá, že hrozba US tarifů poněkud „vyvanula“.
Graf: EUR/USD