Výnos 10letého US-T by mohl kvůli posunu postojů FEDu klesnout a mohl by podpořit chuť investorů k rizikovým aktivům, včetně akcií.
Předpokládá se, že výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se bude kvůli změně postoje FEDu spíše snížit, než aby rostl, což by mohlo podpořit sklon investorů k rizikovým aktivům, včetně amerických akcií – odliv lze vysledovat na divergenci výnosů US10YT a AVG dividendy DJ30, případně S&P500, kdy bezpečné, resp. Méně rizikové výnosy vládních dluhopisů převyšovaly průměrnou dividendu amerických indexů, které mají výrazně rizikovější profil.
Uvolňování MP FED (odstoupení od zvyšování IR, nebo jejich odložení na pozdější dobu) by v příštím roce znamenalo růst měn s vysokou betou a vysockým potenciálem růstu, resp. volatility, jako jsou INR, IDR, KRW a THB, zvláště pokud USA a Čína budou souhlasit s příměřím v obchodní výměně, jak se očekává, na nadcházejícím summitu G20, kde by se měla uskutečnit schůzka Trump-Xi, která je dohodnuta na 1. prosince.
FED zveřejnil zápis z listopadové schůzky FOMC (7-8 v 2018) na které potvrdil prosincové zvýšení IR. Očekává se také, že se centrální banka bude stále více spoléhat na ekonomická data v budoucích rozhodovacích procesech. FED v 2019 začne pořádat tiskové konferenci po každé MP schůzce, což znamená, že všechny zasedání jsou aktivní, z hlediska možné korekce směru budoucí monetární politiky FED.
Podle zápisu americká centrální banka počítá s tím, že „měnová politika nebyla na předem stanoveném kurzu, jestliže příchozí informace podnítily smysluplné přehodnocení ekonomického výhledu a související rizika, ať už směrem výš, nebo dolů, jejich impakt na politiku FED se změní“.
Guvernér FEDu Jerome Powell ve středu řekl v Ekonomickém klubu v New Yorku, že úrokové sazby jsou „těsně pod“ řadou odhadů, tzv. Neutrální úrovni, což odnímá z investorů obavy z agresivního zvýšení úrokových sazeb.
Oba -FED futures fond a Eurodollar Futures naznačují, že v roce 2019 se očekává menší dynamika růstu úrokových sazeb, než původní tři zvýšení, které byly předpokládány v zářijových prognózách.
Trhy aktuálně očekávají, že setkání D. Trumpa a Xi-Jinpinga budou resultovat pozitivní výsledek pro obě ekonomiky; nicméně nevyzpytatelnost amerického prezidenta, jeho poněkud protichůdná prohlášení před summitem G20 na konto čínské strany umožňují i zcela opačnou interpretaci. Čína v týdnu prohlásila, že nepoužije americké dluhopisy jako zbraň v prosazení svých zájmů, ale tento statement může doznat značných změn, pokud jednání selžou a nepřinesou ani možnost dalšího vyjednávání. Oba aktéři nyní hrají o svoji „vlastní tvář“ na vnitropolitické scéně. Oba mohou výrazně ztratit, pokud výsledek nebude v souladu s tím, co očekávají jejich voliči, resp. Volitelé.
Bez ohledu na výsledek, summit G20 může výrazným způsobem ovlivnit pohyby na finančních trzích a zcela destruovat domácí, jak čínský, tak i americký akciový trh.