Publikováno: v sekci: Novinky.

Výhled na cenový vývoj ropy zůstává aktuálně bearish, přičemž ceny ropy WTI a Brent se podle nejnovější zprávy OCBC Bank odhadují na 70 USD/bbl a 80 USD/bbl.
 
Celosvětová produkce ropy zůstává na dostatečné úrovni s ohledem na závazek OPEC čerpat dodatečný 1 milion barelů denně na vyplnění výpadku produkce způsobeného ekonomickými problémy ve Venezuele a sankcí vůči Íránu.
 
Rally cen energií pokračovaly do konce třetího čtvrtletí 2018, vzhledem k potenciálním šokům v dodávkách, které pocházejí zejména ze sankcí USA na Írán, a kvůli neochotě OPEC zvednout produkci v reakci na hrozící výpadek. Navíc rétorika Saúdské Arábie ohodnotila cenovu hranici $80 jako „uspokojivou“, když tato hladina může investorům poskytnout cenový cíl.
 
Fundamenty však vykreslují odlišné prostředí: produkce ropy OPEC od května 2018, kdy byly ohlášeny íránské sankce, byly výrazně vyšší – vyšší dodávky byly zaznamenány ze Saúdské Arábie, Ruska a Iráku. Vliv nadprodukce ropy ve skutečnosti převažoval nad nižší produkcí v Íránu a ve Venezuele.
 
Trend poptávky z ekonomik dovážejících ropu byl také pomalejší v prvních 7-8 měsících roku 2018. To naznačuje, že silně rostoucí hospodářské prostředí v roce 2017 se v 2018 poněkud rozptýlilo. Riziko propadu hospodářského růstu nadále zůstává aktuální, díky napětí mezi USA-Sino, Brexit riziko je přítomné minimálně do března 2019 a pokračující vyrovnávání výnosové křivky US Ts mají impakt na cenu komodity.
 
Údaje o zásobách ropy jsou smíšené: zásoby ropy v USA propadly pod 5letý průměr a jsou nižší, než úrovně z února 2015, a to i v době, kdy produkce rostla (do září 2018).
 
Vývoj na grafu (mounthly WTI) ukazuje překlopení cyklické volatility (60 měsíců) a současně i pokles aktuální (6 měsíců) volatility. Cenová akce se pohybuje v symetrickém trianglu se silnou rezistencí na úrovni okolo 78,50. Vývoj volatility naznačuje, že tenhle areal by mohl být maximem pro cenový uptrend a mohlo by dojít, i vzhledem k poklesu ekonomické výkonnosti, k dlouhodobé konsolidaci, případně i poklesu. Významnou roli zde shrává geopolitický vývoj a rozvoj alternativních technologií.
 
Graf: WTI