Publikováno: v sekci: Novinky.

Čínská obchodní delegace navštíví v srpnu Washington, aby se setkala s americkými partnery a pokusila se o vyřešení současného obchodního konfliktu prostřednictvím vyjednávání a zabránění dalšímu zvyšování tarifů na produkty druhé strany.

Ministerstvo obchodu v Číně potvrdilo, že obdrželo pozvání od Spojených států a vyslalo delegaci pod vedením vicepremiéra Wang Shouwena do USA, aby se účastnila bilaterálního obchodní jednání. Čínský tým bude jednat s americkou delegací pod vedením Davida Malpasse, tajemníka pro mezinárodní záležitosti na ministerstvu financí USA. Pan Wang působí jako hlavní vyjednavač čínského ministerstva obchodu a je pověřen dohledem na vyjednávání stran tzv. „obchodní války“.

Je to poprvé, kdy se obě strany sejdou od posledního rozhovoru, který nepřinesl žádný hmatatelný výsledek a obě strany se uchýlily k vzájemnému ukládání cel a jiných poplatků ve výši 25% sazeb na zboží v objemu 50 miliard dolarů navzájem. Prezident Trump Číně v nedávné minulosti vyhrožoval 25 procentními tarify na zboží v objemu 200 miliard dolarů jako další opatření v obchodní válce. Pokud se tedy rozhovory nezdaří, budou cla pro Čínu a její export do USA čtyřikrát vyšší.

Čínské trhy utrpěly značné ztráty poté, co poslední rozhovory nedokázaly vyřešit spory, a obě strany se rozhodly pro celní války. Čínský benchmarkový akciový index CSI300 poklesl o 18 procent YTD, zatímco Juan oproti USD poklesl o 6 procent.

Graf: USD/CNY (weekly)