Publikováno: v sekci: Novinky.

Očekává se, že se brazilský reál (BRL) bude na konci roku obchodovat na slabší úrovni vůči USD; „zdá se, že finanční trhy jsou velmi optimistické ohledně ochoty nové vlády provádět reformy“ (např. Commerzbank, FT a další zdroje).

Brazilské prezidentské volby mezi pravicovým populistou Jairem Bolsonarem a Fernando Haddadem ze strany Dělnická strana se uskuteční v neděli. V průzkumech je Bolsonara favoritem a vede o více než 10 procentních bodů, a proto se zdá být pravděpodobné, že se stane novým prezidentem a funkce se ujme v lednu.

Vítězství Bolsonara je trhy z velké části započítáno v aktuálním kurzu, takže možné pondělní posílení BRL pravděpodobně bude omezeno. Trhy se zaměří na jmenování Bolsonara a na politickém kurzu, který hodlá přijmout, zejména pokud jde o reformy.

Není také jasné, kdo bude guvernérem centrální banky. Úředník Ilan Goldfajn nedávno uvedl, že uvažuje o odstoupení. Bolsonarův ekonomický poradce Paulo Guedes by naopak chtěl, aby Goldfajn zůstal ve funkci.

Pod jeho vedením získala centrální banka v posledních dvou letech vysokou míru důvěryhodnosti a je to z velké části její zásluhou, že se BRL podařilo během posledních let poměrně dobře obstát i přes politický chaos.

Graf: USD/BRL weekly