Loni v listopadu, kdy Spojené státy uvalily sankce na Írán a dovoz ropy z Íránu, poskytly šestiměsíční výjimky (SRE), které jsou lépe známy jako prominutí sankcí několika zemím, včetně Číny a Indie, což představovalo více než 50 procent dovozů ropy z Íránu výměnou za slib výrazného snížení objemu dovážené komodity z Íránu.
Po víkendových spekulacích, které posunuly ceny ropy na mezinárodním trhu na podstatně vyšší úroveň, která se promítl do reálných cen v pondělí po otevření obchodování, Trumpova administrativa včera oficiálně oznámila, že neplánuje opakovat výjimky, oi jejich expiraci začátkem května. Ropa Brent vyskočila o více než 3,2 procenta, zatímco severoamerická WTI posílila o 2,8 procenta. WTI se v současné době obchoduje na 65,89 USD (0815 GMT) za barel a Brent +7,5 USD premium diferenciál za barel vůči WTI.
Zde je oficiální prohlášení Bílého domu o ukončení prominutí sankcí a o opatřeních přijatých Spojenými státy proti Íránu a jeho vývozu ropy, (https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/president-donald-j- trump-working-bring-irans-oil-export-zero /)
Bílý dům ve svém prohlášení oznámil, že tři velcí výrobci (USA, Saúdská Arábie a SAE) úzce spolupracují, aby zajistili, že trh s ropou zůstane dobře zásobován navzdory snahám snížit vývoz ropy z Íránu na nulu. Jak Saúdská Arábie, tak Spojené arabské emiráty však snižují svou produkci ropy v souladu s dohodou o výrobě mezi OPEC a Ruskem vedenými zeměmi Non-OPEC s cílem snížit globální dodávky o 1,2 milionu barelů denně.
Bude tedy zajímavé sledovat úroveň produkce výše uvedených dvou zemí v následujících měsících. Čas také ukáže, zda se Spojeným státům podaří snížit dovoz íránské ropy bez podpory ze strany Evropské unie, jejíž stanovisko je i nadále ve prospěch pokračování společného komplexního akčního plánu (JCPoA), který je lépe známý jako íránská jaderná dohoda, a který byl dohodnut mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi (Spojené státy, Spojené království, Německo, Francie, Čína a Rusko) pod prezidentem Barrackem Obamem, ale byl ukončen administrativou D. Trumpa.
Obavy z nárůstu cen ropy a menší míra monetárních a fiskálních stimulů v Číně s velkou pravděpodobností, ve více, či méně vzdálené budoucnosti dopadne na sentiment trhů – opět se nabízí otázka, jak významný afekt bude tato konfigurace mít na jednání EU-Čína-USA.
Trumpova administrativa v pondělí oznámila, že všichni dovozci íránské ropy budou muset brzy ukončit své dovozy nebo budou podléhat sankcím USA. V reakci na to Írán uvedl, že bude blokovat nejdůležitější kritické místo pro světový obchod s ropou, Hormuzský průliv, pokud by Teheránu bylo zakázáno používat jej k vývozu ropy; výhrůžka blokování průlivu zazněla z Teheránu jíž před několika měsící, nicméně aktuální geopolitická situace na Blízkém východě (volby v Izraeli a snaha o anexi části palestinského území, nevyjasněná situace v Turecku a radikalizace Turecka, nikoliv bez značné pomoci EU, která dlouhá léta balancuje na tenkém provazu a rozhodnutí o přijetí zěmě do EU, resp. Zahájení rozhovorů, nebo jejich odmítnutí je aktuálně pod iracionální tenzí obav „míšení ras a kultur“ a doposud neuzavřené rozhovory mezi USA a Čínou dále situaci komplikují a vytváří nepřehledný mix možných alternativ. Zvyšující se geopolitické napětí by mohlo zvýšit ceny ropy, i když americký ministr zahraničí Mike Pompeo také řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se dohodly na „zajištění vhodných dodávek (ropy) pro trhy“, aby nahradily ztrátu íránské komodity na světovém trhu.
Lze očekávat, že ceny ropy porostou v silné rally, s přihlédnutím k zvyšování čistých dlouhých pozicí na futures kontraktech, což zpětně generuje tlak na křivku spotového obchodování.
Čína uvedla, že monetární politika by měly být v souladu s hospodářským růstem a změnami spotřebitelských cen předem definovaná a doladěná podle vývoje ekonomických ukazatelů (prohlášení čtvrtého zasedání Ústředního výboru pro finanční a hospodářské záležitosti, kterému předsedal čínský prezident Xi Jinping) v pondělí. Tuto noticku lze snadno interpretovat jako ústup od měnových a finančních stimulů čínské ekonomiky – jak výrazný, případně na jak dlouhio není zcela zřejmé…
Čínská inflace CPI v březnu meziročně vzrostla na 2,3 procenta z 1,5 procenta v ůnoru, a to především v důsledku zvyšování cen vepřového masa a pohonných hmot.
Vedle výrazného impaktu na Čínu by další progres v růstu cen ropy silně, ne-li zdrcujícím způsobem dopadl na Indii – vysoký deficit platební bilance a silná poprávka po ropě, cena ropy silně ovlivňující vývoj INR…
Zřejmým faktem je, že ropa je aktuálně více politickým nástrojem, než kdy v nedávné minulosti; o schopnosti administrativy Bílého domu dohlédnout všechny aspekty jednání prezidenta USA lze možná pochybovat, nicméně nemusí být velkým překvapením, pokud D. Trump nakonec ze svého stanoviska na poslední chvíli ustoupí – nebo bude k ústupku donucen?…